Joker Kartının Kısa Tarihi

En popüler joker kartının tarihini kısaca açıkladık.

Oyun kartları uzun yıllardan beri çevrede olsa da, Joker kartları nispeten yeni bir eklentidir. İlk desteler 1860’larda ortaya çıkmıştır. Bazıları Joker kelimesinin Euchre’den geldiğini iddia etse de, Joker kartının kendisi kavramı – kesinlikle Euchre oyunundan geldi. 1860’lı yıllarda Amerikan Euchre oyuncuları sevdikleri oyuna yeni kurallar koymuşlardı. Bu yeni kurallar, mevcut en yüksek koz kartı olan En İyi Bower olarak adlandırdıkları ekstra bir koz kartı gerektiriyordu. Amerikan kart yazıcıları kısa sürede desteğe bu ekstra koz kartlarını da dahil ederek hızla yükseldi. İngiliz üreticiler de aynı şeyi 1880’lerde yaptı.

En İyi Bower kartına Joker veya Jolly Joker denmesi çok uzun sürmedi. Maça Ası gibi, Joker kartlarına da genellikle bir şirketin marka imajını içeren benzersiz bir tasarım verildi. Bu genellikle bir logo, çiçek, mimari motif veya tamamen farklı bir şey olabilir. Bildiğimiz ve sevdiğimiz  “Joker” unvanı evrensel olarak uyarlandıktan sonra daha popüler hale geldi.

Joker, Tarot kartlarındaki Fool’la karşılaştırılırken, benzer bir koz olarak bile olsa, bir bağlantı yok. Tarot kartları, 15. yüzyıldan beri kullanılmaktadır.

Joker kartlarının tasarımları farklı türlerde olabilmektedir. Bicycle Joker, en klasik Amerikan jokerleri arasındadır. Bisiklet jokerde denilmektedir. Çünkü tasarımında bisiklet kullanılmıştır. Ve sonra bu bisiklet jokerlerinin birçok varyasyonu ortaya çıkmıştır. Daha sonrasında bunlar sirk temalı kartlara dönüştü, sonrasında palyaço temalı kartlara. Aslında işin temelinde ön planda olan tema şakadır arkadaşlar. Bundan dolayı kartlarda palyaço veya gülen yüzlü temalar kullanılmaktadır.